TÂHİR KARAUĞUZ’UN YAŞAMI VE ESERLERİ

Tüm hakları saklıdır. Kaynak göstermek kaydıyla alıntı yapılabilir.

KARAUĞUZ'A SAYGI GÜNÜ: 22 HAZİRAN 1999


Karauğuz, ölümünün 17. yılında, memleketi Zonguldak'ta, Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı (ZOKEV) tarafından "Zonguldak'ın İlk Gazetecisi Tâhir Karauğuz'a Saygı" adıyla, 22 Haziran 1999 tarihinde düzenlenen bir anma gününde anıldı. Karauğuz'u yakından tanıyan şair Halil Soyuer (1921-2004) ve Karauğuz'un oğlu Doğu Karaoğuz, bu söyleşide Karauğuz'u anlattılar.


17 yıl sonra da olsa, yıllarını verdiği Zonguldak'ta, Zonguldaklı hemşehrileri tarafından anılacağını bilse, bu, herhâlde onu en fazla mutlu eden olay olurdu.ZONGULDAK'TA İZ BIRAKANLAR


2009 yılının yaz aylarında, Zonguldaklılar, Zonguldak - Kozlu yolu üzerindeki Demir Park Alışveriş Merkezi'nin girişinde "Zonguldak'ta İz Bırakanlar" adıyla 12 büyük posterin asılı olduğunu gördüler. 3.5 x 1.7 m. boyutlarındaki bu posterlerden biri de Tâhir Karauğuz’a aitti.


Demir Park AVM yetkilileri, Zonguldak tarihinde iz bırakanlardan biri olarak Tâhir Karauğuz’u ve yaptığı hizmetleri unutmamışlardı.


Posterlerdeki resimlerin yer aldığı broşürde, Tâhir Karauğuz için şunlar yazılmıştı:


“Tâhir Karauğuz, genç yaşında İstiklâl Savaşı’na ait millî şiirleri ile kendisini tanıttı. Yusuf Akçura ve Hâlide Edip tarafından yetiştirildi. Kastamonu’da çıkan Açıksöz gazetesinin kurucu ve temsilcilerindendi. 1923 yılında Zonguldak gazetesini çıkardı. Tâhir Karauğuz, Kuvay-ı Milliye ruhunun verdiği ateşle Zonguldak’ı bir irfan merkezi hâline getirdi.”

 

2000'li yılları geçtiğimiz şu günlerde, Zonguldak şehrinin kültürel gelişimine damgasını vuran, gazeteci, şair, yazar, kültür ve fikir adamı Karauğuz'u yeni nesiller tanımamış olabilirler. Oysa, kültür ve sanat yaşamının temellerini atan kişilere sâhip çıkıldığı ölçüde bugünlerin değeri daha iyi anlaşılacaktır.18 ARALIK 2010: “EDEBİYATTA ZONGULDAK BİNEALİ"NDE

"TÂHİR KARAUĞUZ OTURUMU”


Zonguldak Eğitim ve Kültür Vakfı (ZOKEV) tarafından, 16-17-18 Aralık 2010 tarihleri arasında Zonguldak Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Edebiyatta Zonguldak Bienali”nin 18 Aralık 2010 tarihli öğleden sonra oturumu, Tâhir Karauğuz’a ayrılmıştı. Bu oturumda, Vakıf Başkanı Kürşat Coşgun, Doğu Karaoğuz ve Karaelmas Üniversitesi Öğretim Üyesi Yücel Namal, Karauğuz ile ilgili birer bildiri sundular. Kürşat Coşgun’un bildirisi, “Doğu Dergisi ve Edebiyat”, Doğu Karaoğuz’un bildirisi “Zonguldak’ın İlk Gazetecisi Tâhir Karauğuz” ve Yücel Namal’ın bildirisi “Tâhir Karauğuz’un Edebiyatçı Kişiliği” başlıklarını taşıyordu. Her üç bildiri de salonu tamamen dolduran elit bir topluluk tarafından ilgiyle izlendi. Oturumun son bölümünde, Karauğuz’un renkli kişiliği, sosyal ve kültürel etkinlikleri, sunucular ve izleyiciler tarafından yapılan konuşmalarla değerlendirildi.

25 MAYIS 2011: DOĞU KARAOĞUZ’UN “KUVAY-I MİLLİYE RUHUYLA BİR ÖMÜR” ADLI KİTABININ YAYIMLANIŞI, İMZA GÜNÜ VE TÂHİR KARAUĞUZ KONFERANSI

"Tâhir Karauğuz Konferans Salonu ve Hâtıra Köşesi"nin Açılışı (4 Haziran 2012).

Soldan: Osman Sav (Karaelmas Gazeteciler Derneği Bşk.), Nilgün ve Doğu Karaoğuz, Mahmut Özer (Rektör),

Halûk Güven (Rektör Yrd.), Derya Akbıyık (Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Bşk.), Yücel Namal (Öğretim Görevlisi, Okt.)


1 AĞUSTOS 2012: ZONGULDAK’TA

“TÂHİR KARAUĞUZ GAZETE SATIŞ NOKTASI”NIN AÇILIŞI


Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti ve Karaelmas Gazeteciler Derneği tarafından, Tâhir Karauğuz’un anısına, Zonguldak Gazi Paşa Caddesi üzerinde ve İsmet İnönü heykelinin yakınında, her türlü gazete, dergi ve kitap satışlarını gerçekleştirmek üzere, 1 Ağustos 2012 tarihinde, “Tâhir Karauğuz Gazete Satış Noktası” açıldı (Bu yazı, hareketli ve ışıklı olarak yazıldığı gibi, vitrinine Tâhir Karauğuz’un büyük boy bir resmi ve yaşam öyküsünü içeren bir yazı konuldu).

29 MART 2013: ZONGULDAK 67 TV’DE CANLI TÂHİR KARAUĞUZ SÖYLEŞİSİ


Zonguldak 67 TV’de Nalân Dereli tarafından sunulan “Hayata Dair” programında Tâhir Karauğuz ve “Kuvay-ı Millîye Ruhuyla Bir Ömür” kitabıyla ilgili olarak Doğu Karaoğuz ve Yücel Namal’ın katıldıkları iki saatlik canlı bir söyleşi yapıldı.4 HAZİRAN 2012: BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ’NDE “TÂHİR KARAUĞUZ KONFERANS SALONU VE TÂHİR KARAUĞUZ  MÜZESİ”NİN AÇILIŞI


29 OCAK 2012: “KUVAY-I MİLLİYE RUHUYLA BİR ÖMÜR” KİTABI

ULUSAL KANAL’DA CANLI YAYINDA


Ulusal Kanal’ın, Hüseyin Haydar tarafından sunulan “Edebiyat Cephesi: Kuvay-ı Milliye ve Yazarlar” programında, “Kuvay-ı Milliye Ruhuyla Bir Ömür” kitabıyla ilgili olarak, Orhan Karaveli ve Doğu Karaoğuz’un katılımı ile 1 saat süren canlı bir söyleşi yapıldı.3 ŞUBAT 2012: “KUVAY-I MİLLİYE RUHUYLA BİR ÖMÜR” KİTABI

TEKRAR TRT RADYO-1’DE


TRT Radyo-1’in, Zerrin Funda Celıyla ilgili olarak Doğu Karaoğuz ile yapılan 45 dakikalık yeni bir söyleşi yayınlandı.asun tarafından sunulan “Saçlara Ak Düşende” programında, “Kuvay-ı Milliye Ruhuyla Bir Ömür” kitabıyla ilgili olarak Doğu Karaoğuz ile yapılan 45 dakikalık yeni bir söyleşi yayınlandı.

24 MART 2012: “ZONGULDAK” GAZETESİNİN YAYIMLANIŞININ 89. YILDÖNÜMÜ SÖYLEŞİSİ VE “KUVAY-I MİLLİYE RUHUYLA BİR ÖMÜR” KİTABININ

ÜÇÜNCÜ İMZA GÜNÜ


Zonguldak Eğitim ve Kültür Vakfı (ZOKEV) tarafından, Zonguldak’ın ilk gazetesi “Zonguldak”ın yayımlanışının 89. yıldönümü olan 24 Mart 2012 tarihinde, Zonguldak Maden Mühendisleri Odası Lokali’nde, Doğu Karaoğuz ile bir söyleşi yapıldı ve Doğu Karaoğuz’un kitabının Üçüncü İmza Günü gerçekleştirildi. Vakıf Başkanı Kürşat Coşgun’un tanıtım konuşmasıyla başlayan bu söyleşiden önce, “Zonguldak” gazetesinin ilk sayısının tıpkı basımı, ön yüzü eski Türkçe, arka yüzü yeni Türkçe olarak, söyleşiye gelen izleyicilere dağıtıldı. Söyleşiden sonra, Zonguldaklı yazarlarla soru-cevap şeklinde konuşmalar yapılarak, Tâhir Karauğuz’un kültürel ve sosyal kişiliği değerlendirildi.

24 ARALIK 2010: ZONGULDAKLI GAZETECİLERİN

KARAUĞUZ’UN ÂŞİYAN’DAKİ KABRİNİ ZİYARETİ


24 Aralık 2010 tarihinde, Zonguldak Karaelmas Gazeteciler Derneği adına bir grup gazeteci (Dernek Başkanı Atilla Öksüz, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Zonguldak Temsilcisi Osman Sav, Halkın Sesi Gazetesi Yazarı Kadir Tuncer, Halkın Sesi, Gazetesi Muhabiri Burak Özen, Doğan Haber Ajansı Muhabiri Gürkay Gündoğan, Gazeteci Ahmet Tokyay), Tâhir Karauğuz’un İstanbul Âşiyan Mezarlığı’ndaki kabrini ziyaret ettiler. Kabrin başında Atilla Öksüz ve Kadir Tuncer konuşma yaptılar; dualar edildi, saygı duruşunda bulunuldu.

29 KASIM 2011: “KUVAY-I MİLLİYE RUHUYLA BİR ÖMÜR” KİTABI

TRT RADYO-1’DE CANLI YAYINDA


TRT Radyo-1’in, Hafize Okan tarafından sunulan “Canlı Okumalar” programında, “Kuvay-ı Milliye Ruhuyla Bir Ömür” kitabıyla ilgili olarak, Orhan Karaveli ve Doğu Karaoğuz’un katılımı ile 1 saat süren canlı bir söyleşi yapıldı.


17 EYLÜL 2011: SAFRANBOLU’DA TÂHİR KARAUĞUZ SÖYLEŞİSİ VE

“KUVAY-I MİLLİYE RUHUYLA BİR ÖMÜR” KİTABININ İKİNCİ İMZA GÜNÜ


Safranbolu Belediyesi tarafından 16-17-18 Eylül 2011 tarihleri arasında Safranbolu’da düzenlenen “12. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali” kapsamında, 17 Eylül 2012 tarihinde, Karabük Üniversitesi Safranbolu Meslek Yüksek Okulu Prof. Dr. Burhanettin Uysal Konferans Salonu’nda, Doğu Karaoğuz ile “Kuvay-ı Milliye Ruhuyla Bir Ömür” kitabıyla ilgili olarak bir söyleşi yapıldı. Safranbolulu yazar Hür Kalyoncu’nun tanıtım konuşmasıyla gerçekleştirilen bu söyleşiden sonra, Doğu Karaoğuz kitaplarını ziyaretçiler için imzaladı. Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, Belediye Meclisi’nin 9 Eylül 2011 tarihli ve 263 no.lu kararı ile, Safranbolu’nun Bağlar semtindeki bir sokağa, “Tâhir Karauğuz Sokağı” adının verildiğini açıkladı.


Doğu Karaoğuz’un, Tâhir Karauğuz’un yaşam öyküsünü içeren “Kuvay-ı Milliye Ruhuyla Bir Ömür” adlı kitabı, Truva Yayınları tarafından Mayıs 2011’de yayımlandı. Bu kitabın ilk İmza Günü ve Tâhir Karauğuz Konferansı, 25 Mayıs 2011 tarihinde, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Prof. Dr. Ârif Amirov Konferans Salonu’nda, üniversitenin öğretim üyelerinden Yücel Namal’ın katkıları ile gerçekleşti. Toplantıda, Karaelmas Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Tunay Karakök, “Cumhuriyet Döneminde Bir Kültür Savaşçısı: Tâhir Karauğuz”, Yücel Namal, “Zonguldak’ın İlk Gazetecisi Tâhir Karauğuz” ve Doğu Karaoğuz, “Kuvay-ı Milliye Ruhuyla Bir Ömür” başlıklarını taşıyan birer konuşma yaptılar. Konferansın sonunda, Doğu Karaoğuz kitaplarını imzaladı; Karauğuz’un yayınlarından oluşan bir sergi ziyaretçilerce gezildi.

Bülent Ecevit Üniversitesi Senatosu’nun 12 Ocak 2012 tarihinde aldığı bir kararla, üniversitenin eski konferans salonuna “Tâhir Karauğuz Konferans Salonu” adı verilmişti. 4 Haziran 2012 tarihinde bu salonun açılışı ve salonun fuayesinde, Doğu Karaoğuz’un üniversiteye bağışladığı, Tâhir Karauğuz’un özel eşyaları ve eserlerini kapsayan ve “Tâhir Karauğuz Hâtıra Köşesi” ve daha sonra “Tâhir Karauğuz Müzesi” adı verilen sürekli bir serginin açılışı gerçekleştirildi. Açılışa, üniversite rektörü, öğretim üyeleri, Zonguldaklı gazeteciler, yazarlar, Doğu Karaoğuz ve eşi Nilgün Karaoğuz katıldılar. Açılışta, Üniversite Öğretim Üyesi Yücel Namal, Karaelmas Gazeteciler Derneği Başkanı Osman Sav, Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Akbıyık, Doğu Karaoğuz ve Rektör Mahmut Özer birer konuşma yaptılar. Açılışın organizasyonu Yücel Namal tarafından gerçekleştirildi.

20 HAZİRAN 2014: ZONGULDAK KANAL Z’DE CANLI DOĞU KARAOĞUZ SÖYLEŞİSİ


Zonguldak Kanal Z’de Nalân Dereli tarafından sunulan “Hayata Dair” programında Doğu Karaoğuz’un “Kuvay-ı Millîye Ruhuyla Bir Ömür” ve “Karaelmas’ın İlk Madencileri” kitaplarıyla ilgili olarak iki saatlik canlı bir söyleşi yapıldı.

16 EKİM 2014: BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ’NDE SEMPOZYUM AÇILIŞ KONUŞMASI


Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde, “İnsan, Kimlik, Mekan Bağlamında Zonguldak Sempozyumu”nda açılış konuşması. Konuşmacı: Doğu Karaoğuz.  

2 KASIM 2014: BARTIN BELEDİYESİ 18. KİTAP FUARI


Bartın Belediyesi 18. Kitap Fuarı’nda, “Karaelmas’ın İlk Madencileri” kitabının İmza ve Söyleşi Günü. Konuşmacılar: Doğu Karaoğuz, Metin Köse.

3 KASIM 2014: ZOKEV İMZA VE SÖYLEŞİ GÜNÜ


Zonguldak’ta, ZOKEV tarafından düzenlenen “Karaelmas’ın İlk Madencileri” kitabının İmza ve Söyleşi Günü. Konuşmacılar: Ahmet Öztürk, Doğu Karaoğuz.

28 KASIM 2015: PMO İMZA VE SÖYLEŞİ GÜNÜ


Ankara’da, Petrol Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen “Rüzgarın Getirdiği…” kitabının İmza ve Söyleşi Günü. Konuşmacılar: Mehmet Kul, Doğu Karaoğuz.

24 MAYIS 2016: ZOKEV İMZA VE SÖYLEŞİ GÜNÜ


Zonguldak’ta, ZOKEV tarafından düzenlenen “Rüzgarın Getirdiği…” kitabının İmza ve Söyleşi Günü. Konuşmacılar: Ahmet Öztürk, Doğu Karaoğuz.

23 MAYIS 2016: ZONGULDAK KANAL Z’DE CANLI DOĞU KARAOĞUZ SÖYLEŞİSİ


Zonguldak Kanal Z’de Nalân Dereli tarafından sunulan “Hayata Dair” programında Doğu Karaoğuz’un “Rüzgarin Getirdiği…” kitabıyla ilgili olarak bir buçuk saatlik canlı bir söyleşi yapıldı.